Railtips-archief

Let op: de links in dit archief zullen lang niet allemaal meer goed werken. Terug naar de railtips.


Zaterdag 18 september 2021: afscheid Amsterdamse 11G- en 12G-trams

Op deze dag zullen diverse 11G- en 12G-trams publieksritten uitvoeren op het Amsterdamse tramnet. Onder andere de museumtrams 820 en 919 zullen samen met enkele GVB-wagens meerijden. Op het programma staan diverse ontmoetingen tussen de tramwagens. Ook vinden er fotostops plaats. Vanwege de corona­maatregelen moet je je van tevoren aanmelden voor de rit waaraan je wilt deelnemen.  Meer informatie.

Zaterdag 18 september 2021: rondrit SSN

De SSN organiseert een rondrit met stoomloc 01 1075. Vertrek rond 17.00 uur van Rotterdam, via Breda en Roosendaal weer terug naar Rotterdam. Meer informatie.

Weekend 11 en 12 september 2021: Open Monumentendagen

Dit weekend zijn er door het hele land interessante activiteiten. Zo is het Haags Openbaar Vervoer Museum beide dagen geopend.

Weekend 11 en 12 september 2021: open dagen Le Chemin de Fer du Bocq

Kom en ontdek de rol van vrouwen in de spoorwegoperaties in het algemeen en in Le Chemin de Fer du Bocq in het bijzonder. www.cfbocq.be

Zondag 12 september 2021: rondje stroom en stoom in Limburg

Op 1 mei 1896 werd de internationale verbinding Sittard-Heerlen-Schaesberg-Haanrade-Herzogenrath in gebruik genomen. Ter gelegenheid van dit 125-jarig jubileum vinden er speciale ritten plaats, georganiseerd door de stichting HEERLYCKheyt Schaesberg in samenwerking met de ZLSM. Tussen Kerkrade en Simpelveld wordt gereden met een Schienenbus, tussen Simpelveld en Schin op Geul rijden stoom­treinen. Meer informatie.

Zaterdag 4 september 2021: Trammuseum Rotterdam geopend

Na elf maanden sluiting door corona-beperkingen kan het Trammuseum Rotterdam (Kootsekade 19) op 4 september van 10 tot 16 uur de deuren weer openen. Tientallen historische trams, bussen en de unieke museummetro staan glimmend klaar om bewonderd te worden. De museumwinkel is geopend en wie zich voor even trambestuurder wil wanen kan plaatsnemen in een bestuurderscabine. De kleintjes kunnen rondfietsen in de Jeugdlandtram en -bus. Voor eten, drinken en bijpraten is er het terras bij het Wachthuis. Het museum is bereikbaar met historische bussen vanaf Alexander, Capelsebrug en Kralingse Zoom en met museumtrams vanaf Willemsplein en Centraal Station. Deze ritten zijn inbegrepen in de toegangsprijs. Toegang museum 5 euro, kinderen 4-11 en 65+ betalen 3 euro. www.stichtingromeo.nl

5, 13 en 21 augustus 2021: Zomeravond Express bij de SHM

De Museumstoomtram Hoorn-Medemblik introduceert een bijzondere stoomtramrit in de avonduren op donderdag 5, vrijdag 13 en zaterdag 21 augustus 2021: de Zomeravond Express. Dit is de gelegenheid om per stoomtram te genieten van het prachtige Westfriese landschap tussen Hoorn en Medemblik tussen de ondergaande zon en de avondschemering. Stap in, ga mee en proef de sfeer van deze tijdreis onder het genot van een drankje en ons speciale borrelpakket. www.stoomtram.nl/evenementen

Juli en augustus 2021: Stoomtrein Maldegem-Eeklo

Gedurende de maanden juli en augustus ontvangen wij jou graag op woensdagen en zondagen. Gezien corona zich helaas nog steeds in ons midden bevindt, werken wij met verplichte reservatie. Als je ons graag een bezoekje wil brengen, reserveer dan jouw tickets via www.stoomtreinmaldegem.be/nl.

Zaterdag 24 juli 2021: conditierit treinstel 876

Plan V 876 van het Spoorwegmuseum maakt een lange conditierit door het land.

Geldermalsen, 24 juli 2021. Treinstel 876 van het Spoorwegmuseum tijdens een conditierit. Het treinstel stond enkele minuten stil langs een van de nieuwe perrons van Geldermalsen. Foto: Nico Spilt.

Utrecht Maliebaan  09.12
Utrecht C	   09.31-09.36  (9)
Geldermalsen	   09.55-10.01  (6)
's Hertogenbosch   10.17-10.19 (7B)
Eindhoven	   10.42
Roermond	   11.17
Sittard		   11.34
Maastricht	   11.52-12.55  (3)
Schin op Geul	   13.06        (1)
Heerlen	           13.15-13.22
Kerkrade	   13.31-13.55  (2)
Heerlen	           14.04-14.12
Sittard	           14.26-14.57 (1B)
Roermond	   15.12
Eindhoven	   15.46-15.59
Tilburg 	   16.32
Breda	           16.47-16.56  (6)
Dordrecht	   17.17
Rotterdam Stadion  17.31-17.37 (3B)
Rotterdam C	   17.42-18.41 (15)
Gouda	           18.59-19.03 (3A)
Woerden		   19.14        (5)
Breukelen	   19.22        (2)
Weesp   	   19.46        (3)
Naarden-Bussum	   19.53-19.57  (2)
Hilversum          20.03-20.06  (1)
Utrecht Maliebaan  20.22

Weekend 17 en 18 juli 2021: open dagen NTM

Open dagen in het Nederlands Transport Museum (NTM) in Nieuw Vennep. Van 10.00 tot 17.00 uur. Gratis toegang. nederlandstransportmuseum.nl

Zaterdag 10 juli 2021: jubileumrit VIEV

Vanwege het 25-jarig bestaan van de Nijmeegse spoorwerkgroep VIEV wordt een jubileumrondrit georganiseerd met treinstel 151 van de stichting 2454Crew. Tijdens de rit worden diverse lijnen bereden waar geen reizigerstreinen komen, zoals Weert-Budel, Miljoenenlijn en Sittard-Born. Meer informatie (Facebook).

Zaterdag 10 juli 2021: 50 jaar PCC Gent

2021 is een jubileumjaar voor de Gentse PCC-trams. In 1971 begonnen ze hun carrière bij de toenmalige MIVG te Gent, en in 1991 gingen ze over naar de nieuwe Vlaamse VervoersMaatschappij “De Lijn”. Op zaterdag 10 juli 2021 wordt het 50-jarig bestaan gevierd van deze iconische trams. www.50jaarpcc.be

Weekend 3 en 4 juli 2021: Railmuseumsafari 2021

Roestrijden.nl maakt in samenwerking met Stichting 2454Crew een uitgebreide rondrit door Nederland. De rit start en eindigt in Amersfoort, met een overnachtingsmogelijkheid in Goes. Meer informatie (Facebook). Bekijk ook het interview met organisator Jeroen Mooij op YouTube.

Zaterdag 3 juli 2021: “De Karel” op pad

Treinstel 466 “De Karel” maakt een ereronde met een zieke voormalige spoorwegagent. Bron: www.facebook.com/karelrocks.

Treinstel 466 “De Karel”. Foto: Nico Spilt.

Lelystad spoor 4       10.09-10.30
Zwolle                 10.57
Amersfoort spoor 5B    11.51-12.21
doorkomst Weesp        12.44
Schiphol spoor 5       13.01-13.09
Hoofddorp spoor 3      13.16-13.18
Schiphol spoor 2       13.22-13.25
Amsterdam spoor 2B     13.38
vertrek Amsterdam      15.03
Almere spoor 4         15.26-16.11
Lelystad spoor 4       16.24

Vrijdag 2 juli 2021: Kameel op pad

De Kameel brengt een bezoek aan PON in Leusden en aan Blerick.

NS 20 “De Kameel”. Foto: Nico Spilt.

Maliebaan       08.24
Amersfoort      08.47
PON Leusden     09.05-10.11
Amersfoort      10.43
Utrecht         11.05
Arnhem          12.02-12.08
Nijmegen        12.22-13.15
Vierlingsbeek   13.45-13.52
Meerlo-Tienray  14.05-14.10
Blerick         14.21-16.25
Eindhoven       17.03-17.10
Boxtel          17.25-17.32
Utrecht         18.24-18.26
Amersfoort      18.46-18.52
Bilthoven       19.03-19.09
Maliebaan       19.20

Vanaf donderdag 1 juli 2021: Tramtour Rotterdam Lijn 15

Na 8 maanden stilstand door de corona-beperkingen kan iedereen weer instappen in de Rotterdamse museumtrams. Vanaf donderdag 1 juli 2021 rijdt de Tramtour Rotterdam Lijn 15, een stadsrondrit van 70 minuten. Lijn 15 rijdt op donderdag, vrijdag, zaterdag en zondag. Tussen 11.00 en 16.30 vertrekken de trams iedere 20 tot 45 minuten vanaf het Willemsplein. Inschrijven en kaartverkoop bij de instaphalte. De rondrit kost 10 euro. Per betalende passagier mogen twee kinderen onder 16 jaar gratis mee. Alleen PIN-betaling; instappen kan alleen op halte Willemsplein, geen ‘hop on – hop off’ onderweg.  In de tram is het dragen van een mondkapje verplicht. De opbrengsten van Lijn 15 heeft Stichting RoMeO na een moeilijke corona-periode hard nodig voor het behoud van de Rotterdamse historische trams, bussen en metro’s. www.lijn15.com

Maandag 28 juni en zaterdag 3 juli 2021: de Europese treindroom

Maandag 28 juni om 20.30 uur op NPO2 een speciale uitzending van Andere Tijden: de Europese trein­droom. Hierin aandacht voor het TEE-treinstel van het Nederlands Transport Museum. Herhaling zaterdag 3 juli om 9.10 uur op NPO2. Lees ook het artikel in NVBS Actueel van juni 2021.

Dinsdag 22 t/m donderdag 24 juni 2021: Oriënt Express in Nederland

Op dinsdag 22 juni komt de Venice-Simplon-Orient Express naar Amsterdam, op donderdag vertrekt de trein weer naar Venetië. De trein bestaat uit 17 fraai gerestaureerde rijtuigen uit de jaren 20 en 30. Tractie waarschijnlijk een Traxx van NMBS of Lineas. De trein vertrekt uit Venetië op maandag 21 juni om 11.30. Aankomst dinsdag om 8.40 in Parijs, om 14.15 in Brussel, van 16.45/46 Roosendaal, via Rotterdam, Gouda, Breukelen, om 19.43 aankomst in Amsterdam. Daarna kopmaken op Awhv en dan naar de Wgm. Opmerking: de trein heeft onderweg 5 uur vertraging opgelopen. Op woensdag 23 juni van 10.07 tot 13.43 staat de trein voor een perspresentatie in Haarlem. Dienstregeling: Wgm 8.21, Asd (spoor 9A) 8.28/32, Hlm 10.07-13.43 (spoor 103), Asd (spoor 9) 13.59/14.02, door naar Wgm. Tractie een 1600 van Railexperts. Op donderdag 24 juni leeg materieel uit Wgm 7.50, Asd (door via spoor 15), Awhv 8.03-9.06, Asd (spoor 4B) 9.14. Om 9.27 vertrek uit Amsterdam, via Utrecht (spoor 15) 10.04, Den Bosch 10.46, Tilburg, Breda, Roosendaal 11.36/40. Daarna via Brussel, Parijs naar Innsbruck, Verona en Venetië, aankomst vrijdag 25 juni ca. 19.00. In april 2022 worden deze reizen ook aangeboden. Kaartjes kosten minstens 3000 euro enkele reis. www.incento.nl

June 10th to 13th 2021 – 7th International (virtual) Early Railways Conference

Early Railways Conferences – An occasional series of gatherings by persons interested in the beginnings of the railway industry throughout the world.  New research findings on topics ranging from the pre-main-line era of waggonways, through the commencement of main line railways, to the developing introduction and operation of the earliest railways in each country. rchs.org.uk/early-railways-conference-combined

Vanaf zaterdag 5 juni 2021: Spoorweg­museum weer geopend

Het Spoorwegmuseum in Utrecht is vanaf 5 juni weer geopend. Bezoek mogelijk na vooraf reserveren. Op 4 juni 2021 om 16.30 is de opening van de tentoonstelling “Spoor van Verbeelding” via een live-stream op YouTube te volgen. Deze tentoonstelling, over 150 jaar spoorwegaffiches, is t/m 21 november 2021 in het museum te zien.

Zondag 30 mei 2021: dubbele mP op pad

Motorpost mP 3031 van het Spoorwegmuseum gaat samen met de mP 3029 van de Stichting 2454 CREW op pad. Dienstregeling: Utrecht Maliebaan (8.59), Amersfoort (9.15), Apeldoorn (9.53), Deventer (10.07), Zutphen (10.16), Arnhem (11.54), Nijmegen (12.13), Den Bosch (12.43), Eindhoven (13.12), Blerick (13.59).

Dinsdag 25 mei 2021: online seminar over spoorwegveiligheid

Spoorveiligheid is een belangrijk thema in de spoorsector. Hoewel het Nederlandse spoor een van de veiligste spoornetwerken van Europa is, zijn er jaarlijks ongelukken, soms met dodelijke afloop. Op 25 mei gaan we in op ongelukken die hebben plaatsgevonden op spoorwegovergangen. Wat kunnen we ervan leren zodat we ze in de toekomst kunnen voorkomen? events.spoorpro.nl/spoorveiligheid


Retourtje verleden – ProRail en archeologie

Van 23 november 2020 t/m 22 augustus 2021 in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden

Archeologie en het Nederlandse spoorwegnet zijn al bijna twee eeuwen met elkaar verbonden. Al sinds de aanleg van de eerste spoorlijnen komen daarbij archeologische ontdekkingen aan het licht. Dat waren aanvankelijk toevallige vondsten, maar inmiddels staat archeologisch onderzoek bij spoorwerkzaamheden al 25 jaar structureel op de agenda.

Enkele hoogtepunten uit 180 jaar archeologische vondsten en onderzoek langs het spoor zijn te zien in de tentoonstelling ‘Retourtje verleden’ in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. De tentoonstelling is gemaakt in samenwerking met ProRail, ter gelegenheid van 25 jaar archeologische onderzoeken onder het spoor, uitgevoerd in opdracht van ProRail bv en haar voorganger NS RIB.

In ‘Retourtje verleden’ zijn enkele opmerkelijke spoorwegvondsten te zien zoals een middeleeuws zwaard uit de gracht van Bastion Deuteren (opgebaggerd in Den Bosch, 1896), de oudste telescoop van Nederland (opgegraven in Delft, 2014) en een prehistorische bijl van hertengewei, die is opgegraven bij de aanleg van de Betuweroute in Hardinxveld. Daarnaast zijn er spoorgereedschappen, oude foto’s en modeltreintjes. Samen geven ze een beeld van 180 jaar Nederlandse spoorwegen en de veranderende methodes van het archeologisch onderzoek, op diverse momenten in de tijd.

De tentoonstelling is gemaakt in samenwerking met ProRail-archeoloog Jerry Huisman. Naast archeologische voorwerpen uit de eigen museumcollectie, zijn er bruiklenen te zien van Museum het Valkhof, het Spoorwegmuseum, Erfgoed Delft (Gemeente Delft) en enkele particulieren.

‘Retourtje verleden’ is een kleine tentoonstelling in de vaste afdeling ‘Archeologie van Nederland’, en is te zien van 23 november 2020 tot en met 22 augustus 2021. Speciaal voor families is er een route van spoorvondsten die kris-kras door de afdeling te ontdekken zijn. Vanaf de kerstvakantie is daar het extra speurspel ‘Spoorzoeken’ bij (gratis bij bezoek aan het museum). Ook verschijnt er een jubileumboek. Archeoloog Yuri van Koeveringe schreef voor ProRail ‘Sporen in de archeologie. 25 jaar onderzoek onder de rails’. Het boek van Uniepers Uitgevers, Hoorn kost € 14,90 en is onder meer te koop in de Museumwinkel en boekhandel.

180 jaar archeologie langs het spoor

Bij de eerste spoorwegaanleg in Nederland in de tweede helft van de 19de eeuw, werden meteen de eerste incidentele archeologische vondsten gedaan. In het begin van de 20ste eeuw werden steeds vaker systematische opgravingen bij spoorwerkzaamheden uitgevoerd. Gelijktijdig en mede door deze nieuwe vondsten nam de archeologie als wetenschap in Nederland een sprong. Het ondertekenen van het verdrag van Malta in 1992 bracht opnieuw veel veranderingen teweeg. Toen werd namelijk vastgelegd dat een ’verstoorder’ een te ontwikkelen terrein altijd moet laten onderzoeken op archeologische resten voordat de bouw begint. Daarmee werd archeologisch onderzoek een standaard onderdeel van de bouwactiviteiten langs het spoor.

Vanwege de omvangrijke spoorprojecten was ProRail al gauw een voorloper in de professionele archeologie. Het spoorbedrijf richtte bovendien als een van de eerste grote organisaties in Nederland een afdeling archeologie op. Door het faciliteren en financieren van archeologisch onderzoek in de afgelopen 25 jaar, heeft ProRail het nodige bijgedragen aan de ontwikkeling van de archeologie als wetenschap en de bescherming van het archeologisch erfgoed in Nederland. Als beheerder van ruim 7.000 kilometer spoor in Nederland vindt ProRail dat het een grote maatschappelijke verantwoordelijk heeft om goed om te gaan met het cultureel erfgoed dat in de grond verborgen ligt.

Adres en website

Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28, Leiden. Vooraf reserveren verplicht. www.rmo.nl/retourtje-verleden


Terug naar de railtips